تبلیغات
پرسنل✨✨✨ آرمان جنوب - آشنایی با ماهی کوتر(دوولمی)یا(یاراکودا)
آشنایی و خواص ماهی کوتر که دراصطلاح علمی به آن دوولمی و یا یاراکودا گفته میشهماهی دوولمی (یاراکودا) با نام فارسی ( کوتر ) که بومیان سواحل جنوبی با نام دوولمی و یا قُطر می شناسند،دارای گوشت لذیذ و خوراک عالی و مناسب برای صید ورزشی (قلاب و…)میباشد که به صورت تازه،یخ زده، خشک، شور یا دودی به بازار ارائه می‌شود.ماهی دوولمی را میتوان به صورت سرخ کردن، قلیه ماهی،کباب،پخارپز،و….استفاده کرد که معمولا بهترین روش پخت آن که خیلی خوب عمل می آید سرخ کردن ماهی است. 
ماهی دوولمی (یاراکودا) ساکن مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری خلیج فارس اقیانوسهای هند، اطلس، آرام و تقریبا در تمامی مناطق جنوب ایران یافت می شود و بیشتر ساکن آبهای ساحلی از سطح آب تاعمق 100 متری میباشد.طول آنها معمولا تا 1.8متر می رسد و گاه از این اندازه هم بزرگتر می شود.شکل ظاهری آن دارای بدن کشیده، نیمه استوانه ای، دوکی شکل با سر دراز و نوک دار دندان‌های تیز محکم و ترسناک در آرواره‌ها وجود دارد.بدن این ماهیان دراز و معمولاً کمی از دو پهلو فشرده‌است.دو باله پشتی کاملاً از هم جدا هستند.دم دو شاخه‌است و خارهای آبششی کوچک هستند یا وجود ندارند.طرح وشکل بدن آن‌ها یک نوع حالت حد واسط جالب توجه بین شکل ماهیان شکاری انتظاری و شکارچیان فعال به حساب می‌آیند. 
در حدود 20 گونه ماهی باراکودا در جهان شناخته شده است که از این میان 4 یا 5 گونه آن در آب های جنوب ایران زندگی می کنند.عبارتند از: 
کوتر چشم‌درشت: پراکنش در سراسر خلیج فارس و دریای عمان
کوتر ساده : پراکنش در سراسر خلیج فارس و دریای عمان
کوتر دم زرد: پراکنش در سراسر خلیج فارس و دریای عمان
کوتر مواج : پراکنش در سراسر خلیج فارس و دریای عمان
گونه دم زرد نسبتا در سراسر خلیج فارس و دریای عمان به گونه های دیگر دارای کیفیتی بهتر ودر ازا آن قیمت بیشتر میباشد در حدود چند درصد
ماهی دوولمی (باراکودا) در آب‌های شفاف به طور فعال به اطراف شنا می‌کنند و غالباً به صورت دسته جمعی به جستجوی طعمه می‌پردازند.عموما به صورت گله ای زند گی می کنند و فقط انواع بزرگتر نظیرباراکودای بزرگ بصورت انفرادی زندگی می کنند. 
گله های باراکودا معمولا بی خطر هستند, این گله با ماهیانی با طول 40 تا 90 ساتنتیمتر در سواحل جنوب به وفور یافت می شوند و طعمه های بسیار خوبی برای غواصانی هستند که با تفنتگ غواصی به شکار ماهی ها در زیر آب می روند. به محض ورود به آب غواص گله ی ماهی باراکودا پراکنده می شود و پس از مدتی در اطراف یا نزدیک او جمع می شوند و گاهی دایره وار به دور او می چرخند. 
از میان گونه های ماهی باراکودا , باراکودای بزرگ در دنیا به عنوان یک گونه ی خطرناک برای انسان معرفی شده است که با طول 8/1 تا 4/2 و دندان های بسیار تیز و برنده و آرئواره های قدرتمند,بسیار خطرناک می باشد. این ماهی بصورت انفرادی زندگی وشکار می کند و عموما ماهیان کوچکتر از خود را صید می کند و در میان صخره ها و نواحی مرجانی و در آبهای گرم زندگی می کنند. 
مشخصات فنی محصول 
نام محصول : دوولمی-باراکودا 
نام انگلیس : barracudas 
نام علمی: Scomberomoruscommerson 
سایز بندی: 
ماهی دوولمی کامل با سر 
 
انواع فراورش موجود ماهی دوولمی 
استیک (برش حلقوی ) فیله
تن پاک ( شکم خالی ) 
نوع محصول : گرم و منجمد 
تایدیه ها : HACCP, ISO, QS 
تارخ انقضا : دو سال 
گرید : درجه یک صادراتی 
نوع فراورش : LAND FROZEN 
نحوه صید : قایق و لنج طبقه بندی: ارزش غذایی ماهی،  ماهی کوتر،  ماهی، 
برچسب ها: آشنایی با ماهی کوتر(دوولمی)یا(یاراکودا)، دوولمی، ماهی کوتر، باراکودا، کوتر ساده، کوتر دم زرد،  

تاریخ : یکشنبه 1397/07/15 | 20:32 | نویسنده : محمد غفور رئیسیان | نظرات
.: Weblog Themes By raician.ir :.